Kalenteri

Feb
11
Sun
II Hämeenlinnan kaupunkirogaining
Feb 11 @ 08:30 – 18:00

Sarjat

Tapahtumassa käytetään Emit –leimausta (kortteja vuokrataan 3€), yksi emit/joukue.

  • 3 h CitySprintti (jalan)
  • 5 h CityHelan (jalan)
  • 3 h CityCykkeli (pyörällä)

Joukkueessa 2–5 jäsentä.  Joukkueet päättävät itse ikä- ja sukupuolijakaumastaan.

Osallistumismaksut

  • 4.2. mennessä            25 €/henkilö
  • 8.2. mennessä            30 €/henkilö
  • Paikan päällä             40 €/henkilö

Maksuun sisältyy kaksi tankkauspistettä kisan aikana sekä keittolounas tapahtuman jälkeen.

Ilmoittautuminen sähköpostitse osoitteeseen Roga2018@laitamaki.fi.

Paikka

Kilpailukeskus Hämeenlinnan kaupunkialueella (korkeintaan 5 km torilta). Kilpailukeskus ilmoitetaan Tarmon suunnistusjaoston www-sivuilla perjantaina 9.2. Kilpailukeskuksessa lämmintä tilaa pukeutumiseen ja reittisuunnitteluun sekä kahvio.

 

Aikataulu

  • 08.30 Kilpailukeskus avautuu, ilmoittautumisten vahvistukset klo 10 mennessä
  • 10.00 Karttojen jako
  • 11.00 Yhteislähtö pyöräsarjalle
  • 11.05 Yhteislähtö jalkasarjoille
  • 14.00-14.05 3h sarjojen kilpailuaika päättyy (ko. sarjojen maali sulkeutuu klo 14.30-14.35)
  • 14.00 alkaen ruokailua tarjolla
  • 16.00 5h sarjan kilpailuaika päättyy (Sarjan maali sulkeutuu klo 16.30)
  • 18.00 Ruokailu päättyy

Lisätietoja kisan nettisivuilta

Mar
3
Sat
Nuuksion talvipäivä -rogaining @ Solvalla, Nuuksio
Mar 3 @ 11:00 – 17:00
Nuuksion talvipäivä -rogaining @ Solvalla, Nuuksio | Espoo | Finland

Sarjat ja kesto

  • Miehet, Naiset ja Seka
  • 3 h/6 h

Osallistumismaksut

  • 15.1.2018 mennessä: 20 €/osallistuja
  • 15.2.2018 mennessä: 30 €/osallistuja
  • jälki-ilmoittautuminen 3.3.2018 klo 9:00 menessä: 40 €/osallistuja
  • Sauna 5 €
    • Saunatilaa on rajoitetusti, joten kannattaa varata saunalippu ajoissa!
    • Osallistumismaksuun sisältyy suihku.
  • Keittoateria 10 €
    • klo 17:30–18:30 ravintola Villa Solvallassa
    • sisältää lohikeiton, salaatin, leivän ja juoman (vesi, maito, mehu)
  • Ilmoittautuminen

Aikataulu 3.3.2018

  • Jälki-ilmoittautuminen 8:30–9:00
  • Joukkuemateriaalien nouto 8:30–9:30
  • Reittien suunnittelu 9:30–10:50
  • Lähtö 11:00
  • 3 h sarjan määräaika 14:00
  • 3 h kisan ”maali sulkeutuu” 14:30
  • 17:00 6 h kisan määräaika
  • 17:30 6 h kisan maali sulkeutuu
  • 17:00–19:00 ruokailu

Järjestäjä: Metsäreitti

Lisätietojahttps://metsareitti.net/nuuksion-talvipaiva-rogaining/

Mar
17
Sat
Jäärogaining 2018 @ Jyväskylä
Mar 17 @ 12:00 – 20:00
Mar
18
Sun
Turku Rogaining Wintersprint @ Turku
Mar 18 all-day
Apr
28
Sat
Salpaus-rogaining @ Lahden seutu (n. 20 km rautatieasemalta)
Apr 28 @ 10:00 – Apr 29 @ 00:15

Sarjat

Neljä yleistä sarjaa keston mukaan:

  • 12 h Pääsarja
  • 6 h Keskimatka
  • 3 h Lyhyt
  • 5 h MTB

Kilpailun tulokset julkistetaan yleisissä sarjoissa, joukkueet kilpailevat kuitenkin pääsarjassa myös iän ja sukupuolen mukaan eri kategorioissa seuraavasti (sarjat poikkeavat hieman virallisista jaoista):

  • 12MO Miehet avoin
  • 12WO Naiset avoin
  • 12XO Seka avoin

Kuuden tunnin sarjassa ei ol ikäjakoa, kategoriat vain sukupuolen mukaan:

  • 6MO Miehet avoin
  • 6WO Naiset avoin
  • 6XO Seka avoin

Kolmen tunnin harrastesarjassa on vain yleinen sarja

  • 3HO 3h avoin

Alle 15-vuotiaiden osallistuessa kilpailuun  tulee joukkueessa olla vähintään yksi täysi-ikäinen.

Mukana myös 5 h MTB-sarja, johon voi osallistua yksin tai maksimissaan 5 henkilön joukkueena.

Joukkueet

Joukkueessa tulee olla 2–5 jäsentä (5h MTB-sarjassa 1–5). Joukkue liikkuu koko tapahtuman ajan alle 30 metrin etäisyydellä toisistaan. Joukkueen jäsenten välistä etäisyyttä valvotaan maastossa tarkkailijoiden toimesta. Joukkueen ikä- tai sukupuolijakauma on joukkueen itse päätettävissä.

Alustava aikataulu

28.4.2018
10:00 Karttojen jako 12 tunnin sarja
10:30 Karttojen jako 3 h, 6 h ja MTB-sarjat

11:50 Yhteislähtö 5h MTB sarja
12:00 Yhteislähtö kaikki muut sarjat
15:00 3 tunnin sarjan maaliintulo

16:50  5 h MTB sarjan maalintulo
18:00 6 tunnin sarjan maaliintulo
24:00 12 tunnin sarjan maaliintulo
24:15 Maali sulkeutuu

Rastit

Merkitty maastoon valko-oranssein suunnistuslipuin. Leimaus tapahtuu elektronisella Emit-leimausjärjestelmällä. Lähtöpaikalla on mallirasti ja Emitin käytössä neuvotaan, mikäli se ei ole ennestään tuttua. Mikäläi kilpailijalla ei ole omaa Emit-korttia, voi sen vuokrata järjestäjiltä 3 eurolla. Mikäli kortti katoaa, veloitetaan kortin arvo.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu tästä

Ohjeet maksamiseen lähetään ilmoittaumisen jälkeen annettuun sähköpostiosoitteeseen.

Osanottomaksut

11.3. mennessä

  • 12 h:  30 €/henkilö
  • 6 h: 30 €/henkilö
  • 3 h:  40 €/joukkue
  • 5h MTB:  30 €/henkilö

1.4.mennessä

  • 12 h:  40 €/henkilö
  • 6 h: 40 €/henkilö
  • 3 h:  50 €/joukkue
  • 5h MTB:  40 €/henkilö

23.4. asti

  • 12 h:  60 €/henkilö
  • 6 h: 60 €/henkilö
  • 3 h:  60 €/joukkue
  • 5h MTB: 60 €/henkilö

Jälki-ilmoittautuneiden tulee voida esittää kuitti maksusta kisapaikalla.

Majoitus, ruokapalvelut, pesu ja pukeutuminen

Kaikki palvelut kilpailun aikana ja tunti maaliintulon jälkeen sisältyvät osanottomaksuun. Kilpailukeskuksessa on mahdollisuus leiriytyä omassa teltassa, mutta myös sisämajoituksen mahdollisuus tarkistetaan kevään aikana.

Kilpailijoille on tarjolla erilliset  wc-tilat naisille ja miehille, jotka auki LA 28.4. Klo 8– SU 29.4.  03:00 asti. PESU: miehille ja naisille sisäpesu. Ruokapalvelu toimii kilpailukeskuksella LA 29.4. klo 12 alkaen aina siihen asti kun, 12 tunnin sarjan palkintojenjako suoritettu. Tarjolla on keittoa, mehua, kahvia, leipää. Maastossa on vesipisteitä reitin varrella.

Palkinnot

Palkintoja ei jaeta kategorioittain, vaan pääsarjoittain: 5h MTB, 12 h, 6 h ja 3 h. Kustakin pääsarjasta palkitaan kolme parasta joukkuetta.

Lisätiedot

Tapahtuman tietoja täydennetään www-sivuille kevään aikana. Hiukan ennen kilpailua julkaistaan varsinaiset tarkat kilpailuohjeet. Siihen asti lisätietoa voi tarvittaessa kysellä järjestäjiltä.

Kilpailun yhteyssähköposti: salpausrogaining@gmail.com

Kilpailunjohtaja: Kimmo Köppä

Ratamestarit: Kimmo Köppä / Marko Ollikainen

May
12
Sat
Fillari- ja kintturogaining @ Jyväskylä
May 12 @ 12:00 – 20:00
May
26
Sat
Canyon 4h päiväroga, Oulu
May 26 @ 08:00 – 16:00